Nieśmiertelne Gry Szukaj
04.02.2019
gt88
[Solucje] Wojna w Troi
24.01.2019
gt88
[Solucje] Wojna Peloponeska
08.01.2019
ziemek8
[Solucje] Rozkwit Aten
08.01.2012
Anelg
Wojsko niezależne
19.06.2009
MaciekZ
Mała porada przy robieniu świątyń

Historia Nocnych Elfów

Prehistoria

Wiele tysięcy lat temu, gdy Tytani po raz pierwszy przybyli do Azeroth, na świecie były niemal wyłącznie Trolle. Gdy opuszczali tą planetę, zostawili w centrum superkontynentu ogromne jezioro, przepełnione magią, które prawdopodobnie miało służyć jako więzienie dla jednego ze Starych bogów. Jezioro to nazwano Studnią Wieczności. Plemię nocnych humanoidów, prawdopodobnie Mrocznych Trolli, przybyło w okolice Studni i zaczęło się tam osiedlać. Pod wpływem magii płynącej z jeziora zaczęli się zmieniać. Stali się istotami dużo bardziej podobnymi do Tytanów - Nocnymi Elfami. Jako nowy lud Kaldorei ("dzieci gwiazd") opuścili okolice Studni Wieczności i rozwinęli nowe społeczeństwo. Zaczęli czcić księżyc, Elune, który według legend miał dniami spać w wodach Studni. Dzięki magii arkan płynących ze Studni, zaczęli przybierać także na sile. Przy okazji, grupa prymitywnych owadów, Silitydów, również zmutowała się i uciekła na pustynie. Tymczasem Nocne Elfy użyły swojej nowej magii do odbicia ogromnych połaci terenu od dzikich Trolli. Duża część tubylców zginęła, a na ich ziemiach powstało nowe imperium, Imperium Nocnych Elfów.

Wojna Pradawnych

Po wielu wiekach, a ok. 10 000 lat przed obecnymi czasami, imperium było rządzone przez piękną i charyzmatyczną Cesarzową Azsharę. Jej znakiem szczególnym były złote oczy, które miały być oznaką tego, że dokona wielkich czynów. I owszem, za jej czasów Nocnym Elfom żyło się tak dobrze, jak nigdy przedtem i nigdy potem. Niestety, także ona miała przynieść zgubę tej cywilizacji. Elfy zbytnio nadużywały magii ze Studni Wieczności, używając jej tak dużo i do tak błahych spraw, że magia ta zaczęła przenikać na duchowy plan Upiornej Nicości - miejsce władania demonicznego płonącego Legionu, dzieła Sargerasa, przyciągając uwagę Mrocznego Tytana.

W tym samym czasie w mieście Suramar żyło kilku młodych Nocnych Elfów: bracia bliźniacy, Malfurion i Illidan Stormrage - identycznie wyglądający, młoda uczennica kapłanek Elune, Tyrande Whisperwind i początkujący Stróżowie, rodzeństwo Jarod i Maiev Shadowsong. Wśród nich najbardziej wyróżniał się Illidan, gdyż również posiadał złote oczy, jak Azshara. Dzięki tej cesze, szybko przyjęto go do grona Wysoko Urodzonych (Highborne), czyli elitarnych i wyspecjalizowanych magów Cesarzowej. Jednak jego brat i kapłanka nie podzielali tej pasji - woleli słuchać leśnego pół-boga, Cenariusa, który twierdził, że jest synem samej Elune. Mimo różnych zainteresowań, Illidana zauroczyła Tyrande i robił wszystko, by jej zaimponować. Wyczyniał przeróżne magiczne sztuczki, ale ona wolała rozważniejszego Malfuriona. To zasiało gorycz w sercu młodego maga.

W końcu jednak nadszedł mroczny dzień. Używając dziury w rzeczywistości jaką tworzyła Studnia Wieczności, Mroczny Tytan przemówił do Azshary. Przekonał ją, że może dać jej jeszcze więcej mocy i nieopisaną władzę nad wieloma światami, jeśli tylko ta przywoła do Azeroth jego i jego Legion. Azshara szybko dała się przekonać tymi obietnicami, gdyż była wiecznie żądna władzy. Razem ze swoimi Wysoko Urodzonymi rozpoczęła otwieranie portalu. Tymczasem ta sama dziura w rzeczywistości sprawiła, że z przyszłości przybyła grupa podróżników - elf-mag Krasus (przykrywka czerwonego smoka Korialstrasza), ludzki mag Rhonin Rudogłowy i ork Broxigar. Przybysze z przyszłości niezbyt szybko zorientowali się do jakich czasów trafili, ale gdy dowiedzieli się, że są tuż przed jedną z największych wojen w historii, zaczęli działać.

Portal wkrótce się otworzył i demoniczna armia wypełzła z niego, rozpoczynając rzeź. Azshary jednak już nie obchodziła krzywda dziejąca się jej podwładnym - czekała na jedynego wartego jej mężczyznę, Sargerasa. Przez portal przeszli nawet inni dowódcy Legionu, Mannoroth Niszczyciel, Tichondrius Mrokotwórca, czy nawet sam Archimonde Plugawca. Los całej cywilizacji spoczywał w rękach młodych Nocnych Elfów i podróżników w czasie. Illidan w porę się zorientował o tym, co wyczynia Legion i postanowił, że zacznie działać przeciwko niemu od środka. Poszedł więc do portalu Sargerasa i przekonał go, że chce ogromną moc i dary Sargerasa w zamian za pomoc w walce z Elfami. Tytan wypalił jego oczy, czyniąc go całkowicie ślepym, jednak widzącym aurę magiczną ludzi i demonów, a jego moc dodatkowo wzmocnił magicznymi runami na ciele. W tej nowej formie, Illidan zdradził Płonący Legion i zaczął wyrzynać jego członków, w tym słynnego Gwardzistę Zagłady, Azzinotha, od którego zdobył swoje legendarne ostrza. Dzięki współpracy, podróżnicy z przyszłości zdołali dostać się w pobliże Studni, gdzie Azshara wspólnie ze swoimi magami już poszerzała portal, by Sargeras mógł przejść. Ork Broxigar wskoczył do środka i postawił stopę - jako jedyny śmiertelnik - w stolicy Legionu. Zaczął wybijać całe masy demonów, aż stał na stosie usypanym z ich ciał i wołał o więcej. Wówczas przybył sam Sargeras. Broxigar w furii uderzył w jego nogi, otwierając bolesną ranę, po czym sam zginął w męczarniach. Rana jednak nie zatrzymała Sargerasa i który próbował przedostać się przez bramy portalu.

Malfurion, Illidan i reszta zdołali pokonać kilku magów tworzących portal. Wówczas rzucili najpotężniejsze znane im zaklęcie, które miało... zniszczyć Studnię Wieczności. Wiedzieli jednak, że taka siła uderzenia może znacznie uszkodzić samą planetę. W końcu Studnia eksplodowała, a cały superkontynent zaczął tonąć. Po wybuchu Elfy uciekły na szczyt góry Hyjal, podczas gdy centrum kontynentu zapadło się pod wodę. Powstały trzy znane dziś kontynenty - zachodni Kalimdor, wschodni Azeroth i północny Northrend. W miejscu, gdzie niegdyś stała Studnia, teraz rozpościerał się szalejący Maelstrom, ogromny magiczny wir, który wciągał wszystko co się do niego zbliżyło. Nocne Elfy zreformowały swoje społeczeństwo, oddając się druidycznym naukom Cenariusa. Jedynie nieposłuszny Illidan nie chciał na to przystać. Przed katastrofą zebrał odrobinę wody ze Studni i tą wodę teraz wlał w jezioro na Górze Hyjal, tworząc drugą studnię. Ten akt Malfurion uznał za zdradę i nakazał zamknąć Illidana w więzieniu na całą wieczność, a Maiev Shadowsong, której brat Jarod o mało nie zginął z rąk Illidan, dobrowolnie zgodziła się go strzec. Społeczeństwo Elfów zaszyło się w lasach i rozpoczęło okres niemal dziesięciotysiącletniego uśpienia.

Długie Uśpienie

Nie wszyscy jednak zgadzali się z reformami. Część Wysoko Urodzonych, która przeżyła katastrofę, odmówiła zaprzestania używania magii nowej Studni, aby nie ściągnęli kolejnej tragedii, Malfurion zasiał na Studni Drzewo Świata, które miało skrywać jej moc. Smocze Aspekty pobłogosławiły drzewo, dzięki czemu Nocne Elfy zyskały nieśmiertelność. Ci, którzy nie zgadzali się, zostali wygnani. Po wypłynięciu do dzisiejszego Lordaeronu zmienili swoją nazwę na Wysokie Elfy, Quel'dorei. Podczas wyprawy na drugi kontynent kilka statków, w tym statek Azshary zaczęły tonąć przepływając w pobliżu Maelstormu. Głosy trzech Starych bogów przemówiły do Azshary, gdy ta znajdowała się już pod wodą. Namówiły ją, by pozwoliła na transformację i uratowała swoje życie. Ta się zgodziła, dzięki czemu ona oraz jej lud zmienili się w potworne Nagi.

Po wielu mileniach na pustyniach Silithus pokazał się nowy-stary wróg. Otóż owi Silitydzi, którzy uciekli od Studni, pod wpływem Starego boga C'Thuna zmienili się w krwiożerczą rasę Qiraji. Przez te wszystkie tysiąclecia C'Thun gromadził siły i mnożył swoje robale, by wypuścić je na świat. W końcu wrota Ahn'Qiraj, siedziby C'Thuna i Qiraji, otworzyły się i armia insektów wyruszyła na świat. Nocne Elfy postanowiły znów obronić świat. Z pomocą Smoczych Aspektów, uruchomiły ofensywę i tak doszło do Wojny Ruchomych Piasków. W tej walce  Acrydruid Fandral Staghelm stracił syna, ale zdołał doprowadzić do częściowego zwycięstwa - zamknął Qiraji i ich pana za wrotami Ahn'Qiraj, a klucz ukrył głęboko w puszczach.

Powrót Legionu

Wkrótce potem na kontynent Kalimdoru przybyli potomkowie ludu zwanego Azotha, którego za Wojny Pradawnych znały Nocne Elfy. Azotha stali się już nowym gatunkiem - Ludźmi, i pod dowództwem Jainy Proudmoore przybyli tu za radą Medivha, Ostatniego Strażnika Tirisfalu. Oni nie byli tyle kłopotliwi, co inni przybysze - zielonoskórzy Orkowie. Jeden z nich wypił krew demona Mannorotha i przemieniony w Piekielnego Orka, zabił z zimną krwią samego Cenariusa. Nocne Elfy wpadły w furię i rozpoczęły krwawą wojnę z Orkami, które w tym czasie wycinały ich święte lasy. W końcu jednak okazało się, że "obcy" nie są największym zagrożeniem - powrócił Legion. Użył tylko Orków do zniszczenia Cenariusa, a teraz osobiście stawia stopę w Kalimdorze. Za radą Medivha, Tyrande i Malfurion sprzymierzyli się z Ludźmi i Orkami. Tymczasem Tyrande pochopnie uwolniła Illidana, który uciekł pałając nienawiścią do swojego brata za zamknięcie go na tysiąclecia w więzieniu. Legion ruszał na górę Hyjal, gdzie już miał zwyciężyć, ale Malfurion zastawił pułapkę na wielkiego Archimonde'a – na dźwięk magicznego rogu Malfuriona tysiące dusz przodków Nocnych Elfów rozerwały zuchwałego demona na strzępy, niszcząc plany Płonącego Legionu po raz kolejny, razem z Drzewem Świata. Jednak każde zwycięstwo ma swoją cenę - Nocne Elfy straciły zdobytą przed wiekami nieśmiertelność.

Tymczasem Illidan Stormrage dalej knuł, tym razem będąc na usługach samego Kil'jaedena. Z jego pomocą, uwolnił spod dna morza potworne Nagi. W pościg za Illidanem ruszyła kobieta, która trzymała go w więzieniu przez 10 000 lat - Maiev Shadowsong. W wyniku swojego szaleńczego pościgu, straciła swoją najbliższą przyjaciółkę, Naishę, ale i odkryła że Nagi to te same Nocne Elfy, które kiedyś pomagały Azsharze, zmienione przez Starych Bogów w wężowate podwodne istoty. Wezwała nawet na pomoc Malfuriona i Tyrande, gotowa poświęcić Tyrande dla "wyższego dobra". Malfurion jednak wolał razem Illidanem uratować swoją ukochaną i pozwolił demonowi zbiec na Pustkowie, gdzie Maiev próbowała go dalej schwytać, samemu jednak wpadając w jego pułapkę. Zemścić się miała dopiero po kilku latach, i razem ze śmiercią Illidana zorientowała się, że "myśliwa bez zwierzyny jest niczym" i odeszła w nieznane - po to by zapewne już nikt nigdy jej nie zobaczył.

World of WarCraft

Gdy mijały kolejne lata, Nocne Elfy chciały znów wrócić do swoich lasów, wraz z wieloma rasami w Kalimdoru, jednak wiedzieli, że jest to już niemożliwe. Po wielu przemowach i namowach samych Elfów, Fandral (nowy przywódca po tajemniczej śpiączce Malfuriona) i Tyrande razem uzgodnili, że Nocne Elfy przystaną do Przymierza, razem z Ludźmi, Krasnoludami i Gnomami. Niedługo potem Fandral zdecydował, że Nocne Elfy muszą odzyskać swoją utraconą w bitwie o Górę Hyjal nieśmiertelność - na wyspie Kalidar zasiał nowe Drzewo Świata, Teldrassil, jednak Smocze Aspekty odmówiły pobłogosławienia drzewa, które zaczęło gnić od dołu...

Wkrótce potem bramy Ahn'Qiraj padły od środka i stary wróg powrócił. Silithidzi i Qiraj znowu wypełźli na świat, zagrażając zniszczeniem wszystkiego na co Nocne Elfy i ich nowi sojusznicy tak długo pracowali. Fandral Staghelm znów musiał zmierzyć się z potworem - generałem Rajaxxem - który brutalnie zamordował jego syna, tym razem jednak triumfując. Po wielkiej wojnie, Przymierze i Horda zdołały włamać się do Ahn'Qiraj i przy wspólnym działaniu, bohaterowie obu frakcji pokonali ostatecznie źródło plagi Silithusu - Starego Boga C'Thuna.

Wkrótce po tych wydarzeniach, na porzuconych Wyspach Lazurowej Mgły rozbił się międzywymiarowy magiczny statek, z którego wyszły istoty łudząco podobne do arcydemona Archimonde'a. Jednak relacje Furbolgów udowodniły, że ci są dobrymi istotami które przedstawiły się jako Draenei. Nocne Elfy wysłuchawszy historii przybyszów wciągnęły ich do Przymierza.

Witamy!

Dostęp dla gości
Niezarejestrowani goście mają pełny dostęp do zasobów vortalu, muszą jednak podawać odpowiedzi na antyspamowe pytania kontrolne. Zachęcamy do rejestracji, aby wygodniej korzystać z vortalu, móc identyfikować się w naszej społeczności oraz móc modyfikować ustawienia vortalu pod swoje gusta.

Pliki Cookie
Używamy plików Cookie, aby ułatwiać korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych i reklamowych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Rozumiem